Prsten se safírem? Modrá je dobrá

Prsten se safírem? Modrá je dobráModrá je obloha, modré je moře, modrá je Země, když se na ni díváte z vesmíru. Modrá je dobrá. A  je také nejčastější barvou safíru, drahokamu, který přitahuje pozornost okolí hedvábným leskem a barevnou stálostí za denního i umělého světla.

Šperky se safíry? Ceněné, obdivované, žádané. Ty se safíry přírodními, i ty se safíry, které vznikly rukou člověka. Téma přírodní drahokam versus vyrobený jsme už několikrát rozebírali. Chcete vědět víc? Přečtěte si článek Syntetický nebo přírodní. Kdo se v tom má vyznat?

Zpět k safírům. Modrý drahokam je od nepaměti vnímán coby symbol čistoty. Panna Marie je zpodobňována v modrých šatech, v antice byla modrá zasvěcena Venuši. Modrý je také pták štěstí, modrá je barvou nekonečnosti vesmíru, klidu a souznění.

17 kilogramů za 16 miliard?Hvězda Indie – nejslavnější safír

Pojďme si představit safíry jinak než to dělají v ostatních zlatnictvích. Že jsou monokrystaly oxidu hlinitého? To je jistě zajímavé, ale víte třeba, kde a kdy našli hledači pokladů největší safír světa a kde se těžily safíry u nás? Čtěte dále, prozradíme obojí.

Největší přírodní safír…

…byl nalezen v prosinci 2012 na Srí Lance. Drahokam o váze 17 kilogramů a 85 000 karátech bude zdobit několik stovek šperků. Jeho cena? Šperkaři věří, že prodej obrovského safíru vynese 800 milionů dolarů, v přepočtu 16 miliard korun.

Nejslavnější safír…

… vystavují v Americkém přírodovědném muzeu v New Yorku. Jmenuje se Hvězda Indie, váží 563 karátů a je vybroušen do tvaru oblého cabochonu. Nádherný drahokam muzeu věnoval finanční magnát J. P. Morgan.

Pokud se někdy dostanete na newyorský Manhattan, tamní přírodovědné muzeum určitě navštivte. Kromě Hvězdy Indie nabízí muzeum další šperkařské skvosty – smaragd Patricia či topaz Brazilská princezna, největší leštěný drahokam světa, který váží 4,5 tuny, za návštěvu stojí.

Svatováclavská koruna má safírů hned 18

Safíry a Česko? Královská koruna a naleziště v Jizerských horách

Svatováclavská koruna. Symbol české státnosti zdobí 98 drahokamů a 20 perel. Safíry? Těch experti na koruně, kterou si na hlavu poprvé nasadil císař Karel IV. a naposledy Ferdinand V. Habsburský, napočítali osmnáct.

Safíry v České přírodě? Tipujete Jizerské hory? Tipujete správně. Právě tady je největší naleziště přírodních safírů v Evropě. V 16. století těžil na Jizerské louce na soutoku Safírového potoka a Jizerky Zikmund Smiřický ze Smiřic, dnes je okolí Safírového potoka součástí Národní přírodní rezervace a jakákoli těžební činnost je zakázána.

 

Večernice, Sněhurka, Iris. Safíry jsou u nás doma

Souprava šperků Večernice se safíryPrsten Iris se safíremPřívěsek sněhurka se safíry

Pro safíry ale nemusíte hned do Jizerských hor nebo na Karlštejn. Šperky s modrým drahokamem najdete i v našem e-shopu. Naše tipy? Prsten Iris, přívěsek Sněhurka, souprava šperků Večernice.

Nezapomeňte, modrá je dobrá. A krásná.

Čerpali jsme z těchto zdrojů: wikipedie.orgczminerals.com a korunovacni-klenoty.cz.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/www/18162/veneo_cz/magazin/wp-includes/comment-template.php on line 1449

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/www/18162/veneo_cz/magazin/wp-includes/comment.php on line 895

Komentáře nejsou povoleny.