Syntetický nebo přírodní. Kdo se v tom má vyznat?

Syntetický nebo přírodní. Kdo se v tom má vyznat?Syntetický. Slovo, které budí dojem laciné náhražky. Syntetický olej musí být přeci méně kvalitní než přírodní, syntetický drahokam musí být přeci méněcenná napodobenina drahokamu, který člověk vyrval z hlubiny Země. Nebo je to jinak? Je.

Syntetický drahokam se od přírodního neliší – oba “vyrostly” ze stejného nerostu. Jeden při utváření zemské kůry, druhý v laboratoři, která přírodní procesy miliony let staré umí dokonale napodobit. Syntetický drahokam není obarvené sklíčko, na kterém  “je to hned vidět”. Prsten se syntetickým rubínem je šperk, stejný prsten se skleněnou napodobeninou rubínu je bižuterie.

Vyrobit umělý drahokam? Sen alchymistů se splnil až ve 20. století

Umělý rubín u šperku prsten Sněhurka
Císařův pekař a pekařův císař. Vzpomínáte si, jak se jeden z alchymistů císaře Rudolfa II. snažil palicí “rozbít atom olova”, aby neušlechtilý kov proměnil ve zlato? Podobně neúspěšně se středověk snažil vyrobit drahokamy. A zatímco vyrobit zlato zůstalo snem dodnes, cestu k umělým drahokamům vědci (moderní alchymisté) našli. Ale i středověcí mistři šperkařští byli nápadití. Když rubín neumím vyrobit, slepím si ho z deseti malých. Takzvané dublety zdobily nejeden šlechtický krk či prst.

Ale zpět od napodobenin a podvodů k syntetickým drahokamům. Prvním, kdo je začal  úspěšně vyrábět a prodávat, byl francouzský chemik Auguste Verneuil. Jeho metodou se dodnes vyrábějí safíry a rubíny, které i my zasazujeme do šperků. Pokud vás zajímají technické záležitosti, pak vězte, že vyráběné safíry a další drahé kameny  vznikají z jemně práškované suroviny, které se taví v kyslíkovodíkovém plameni.

Pokud vás naopak technické záležitosti nudí,  pak vězte,  že opál, vyrobený v laboratorních podmínkách je pro lidské oko nerozeznatelný od opálu, který najdou hledači pokladů v australské pustině. A že je vybarvenější (pozor, to není důsledek “barvení”, je to způsobeno tím, že krystaly mají při růstu stále stejné – stejně dobré – podmínky), je bez prasklin a zakalených míst. Je krásnější. A podstatně levnější.

Ještě jeden příklad? Dobře

Chutná vám instantní bramborová kaše? Kaši z brambor, které vyrostly na poli, se nevyrovná, viďte? Stejně tak další umělé poživatiny. Z rostlinného oleje vyrobíte máslo, ale máslo to není. Ani vzhledem, ani chutí. Je to imitace. Náhražka. Napodobenina, která nechutná.

Vyrobený drahokam, syntetický opál, není náhražkou, která nechutná. Přesvědčte se sami, prohlédněte si šperky se syntetickými opály v naší nabídce.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/www/18162/veneo_cz/magazin/wp-includes/comment-template.php on line 1449

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/www/18162/veneo_cz/magazin/wp-includes/comment.php on line 895

Komentáře nejsou povoleny.