7 tipů, jak překvapit šperkem na Vánoce

Pokud právě řešíte, jak předat šperk tak, aby nezanikl mezi ostatními vánočními dárky, tak je tento článek určen přesně pro vás. Přišli jsme se sedmi neotřelými  snadnými tipy, jak na to.

Jsou tu po roce opět Vánoce a s nimi i nákupní horečky, přeplněné obchodní domy a lidé pobíhající po ulicích s taškami dárků z obchodu do obchodu ve snaze na nikoho nezapomenout. Vánoce ale nejsou jenom o tom nakoupit hromadu drahých dárků. Stále více lidí si chce vychutnat specifickou vánoční atmosféru provoněnou cukrovím a svařeným vínem, jedinou dobu v roce, kdy se plní přání. A právě darovaným šperkem splníte téměř bez výjimky přání každé ženy. Dobrá, i početné skupině mužů, ale těm bude věnovaný jiný článek.

Kvalitní české šperky jsou bezpochyby dobrým dárkem. To především proto, že prakticky nestárnou a neztrácí na své hodnotě. Šperky jsou tak svým způsobem druhem investice. V poměrně nedávné době ovšem šperky ustoupily elektronice a spotřebičům, či jiným populárním výdobytkům. Neuvědomujeme si zřejmě, že životnost těchto darů je zanedbatelná ve srovnání s klenoty, které se dědí i několik generací. A proto, pokud se rozhodnete věnovat drahocenný šperk, dárek, který má trvalou hodnotu, nezapomeňte jej předat tak, aby obdarovaný nikdy nezapomněl, od koho a kdy jej dostal. Nevíte jak na to? Připravili jsme si pro vás pár tipů.

 

Originální obal – záruka úspěchu

Zabalit krabičku se zlatou či stříbrnou drahocenností do obyčejného balícího papíru s Mickey Mousem a umístit jej pod stromeček vedle ponožek a svetrů sice můžete, ale sami asi cítíte, že to není nejlepší cesta. Vlastnoručně vyrobená krabička ve tvaru diamantu, origami nebo domečku potěší rozhodně mnohem více než to. Takto úhledně zabalený šperk poté můžete zavěsit na stromeček mezi baňky a čekat až ho jeho příjemce sám objeví.

 

Kreativitě se v tomto směru meze nekladou. Chybí-li vám nápady a zručnost, mnoho návodů objevíte na internetu, třeba na sítí Pinterest. Pokud nechcete vyhledáním trávit příliš času, můžete zkusit vyrobit krabičku ve tvaru briliantu.

 

Lahvovaná láska

Pokud i přes všechny pokusy víte, že vy, papír, nůžky a lepidlo nejste přátelé, můžete šperky umístit do miniaturní lahvičky. S tímto řešením sklidíte úspěch, zejména patří-li obdarovaná mezi milovníky Alenky v říši divů, kde se to roztomilými lahvičkami skrývající nejrůznější milá překvapení jen hemžilo.

 

 

Dárky, co zahřejí u srdce knihomoly

Pokud ovšem chcete překvapit někoho, kdo leží v knihách po většinu roku, nabízí se snadné řešení přesně pro Vás. Stačí si pouze opatřit knihu v pevné vazbě staršího data vydání, kterých najdete požehnaně v každém antikvariátě, a vyřezat do ní ostrým nožem otvor pro krabičku se šperkem. Takovým nápadem zaujmete i jinak nevzrušené knihomoly nejhrubšího zrna. Rozhodnete-li se pro tuto možnost, musíme na Vás apelovat, abyste vybírali nejlépe tendenční knihy s nulovou estetickou hodnotou. Zničení cenné knížky by totiž mohlo vést ke kontraproduktivnímu znechucení obdarovaného… A zkrátka a dobře se to nedělá.

 

 

Nápady pro mlsné jazýčky

Někoho však možná více než kniha potěší sladká delikatesa v podobě dortíku, sušenky, nebo belgické pralinky. Přiznejme si, že chuť na malé hříšné pokušení zastihne každého z nás. V době Vánoc můžeme však výčitky z kalorií hodit za hlavu. Rozhodnete-li se inspirovat následující koláží, měli bychom vás upozornit, abyste šperky vždy zakomponovali do cukroví zřetelně. Přece nechcete riskovat vylomení zubu a totální zkažení vánoční nálady.

 

 

Nejen Popelka má ráda oříšky

Opravdu originální můžete být, když váš dárek zabalíte do skořápky od vlašského ořechu, která se pro tento účel výborně hodí. Skořepina vás rozhodně nezklame, na rozdíl od cukroví se nezkazí. Postup výroby je na rozdíl od macaronek nebo cupcaku také snazší, zvládne jej ve čtyřech snadných krocích. Ovšem bydlíte-li v okolí lesa, nebo parku, dejte si pozor na veverky, známé milovnice ořechů.

 

 

Poklad utopený na dně svíčky

Dobrá, doma vyrobená svíčka je všeobecně spíš dárek vhodný pro paní učitelku na základní škole, ale s trochou tvořivého ducha může být i obyčejná svíčka zlatým hřebem Vašich Vánoc. Stačí do vosku zapustit vybraný šperk, například prsten, a pak už jen čekat, až jej plamen svíčky vysvobodí z jeho těsného úkrytu. Na výběr je mnoho typů svíček, snadno vyrobíte třeba gelovou svíčku v mnoha provedeních. Jednoduchou svíčku vytvoříte, nalijete-li horký vosk do mušle, šálku, nebo terakotového květináče. Případně vám poslouží i vydlabaná kůra pomeranče ozdobená hřebíčkem.

 

Toto je vhodný nápad pro někoho, kdo je trpělivý a rád se nechá napínat. V opačném případě bychom to raději neriskovali. Nutno dodat, že ne každý šperk snese lázeň v horkém vosku. Rozhodnete-li se inspirovat tímto nápadem, obraťte se na vašeho zlatníka předem.

 

Vánoční kamufláže

Pokud zkrátka a dobře nezapřete své silné umělecké cítění a baví vás vytvářet nejrůznější sofistikované bytové dekorace, můžete šperk zahrnout do vaší vánoční kompozice. K výrobě takového předmětu nebudete potřebovat mnoho nákladných materiálů, obyčejná kuchyňská sůl, zavařovací sklenice a trocha tvořivosti postačí.

 

 

Závěrem…

Dvacet pět let po pádu železné opony už praktické a užitečné dárky nejsou v módě, a tak si můžeme dovolit věnovat přípravě dárků pro své nejbližší více času a kreativity.  Obal má větší moc, než mu většina lidí přisuzuje. Tak pokud se chystáte letošní Vánoce darovat opravdu mimořádný dar, jakým šperk nepochybně je, neberte balení a způsob, jakým jej předáte, na lehkou váhu.

Přejeme vám všem krásné Vánoce plné mnoha splněných přání a pohody!

Tým Veneo

 

Přečtěte si také: Syntetický nebo přírodní. Kdo se v tom má vyznat?

→ Dále by vás mohlo zajímat: Rhodiování, punc, briliant. Co je co aneb naučte se řeči zlatníka

Komentáře nejsou povoleny.