Rhodiování, punc, briliant. Co je co aneb naučte se řeči zlatníka

Rhodiování, punc, briliant. Co je co aneb naučte se řeči zlatníka

Co říká zlatník, když s vámi mluví? Připravili jsme pro vás malý výkladový slovníček některých obzvláště “vypečených” pojmů, nechybí ale ani pojmy, o kterých si můžete myslet, že je dobře znáte. Pro snazší přehlednost jsme je pro vás seřadili podle abecedy.

Bílé zlato

Slitina zlata s nejméně jedním dalším kovem, nejčastěji stříbrem, zinkem,mědí, niklem, manganem či palladiem. Proč se šperky nevyrábí z ryzího zlata? Ryzí zlato je příliš měkké, šperky by nevydržely dlouhodobé nošení.

Briliant

Diamant či jiný drahokam (tam se ale název briliant nedoporučuje používat), vybroušený do  formy s celkem 56 ploškami tak, aby co nejvíce vynikl jeho lesk. Tzv. briliantový brus je znám od roku 1917, jeho autorem je Marcel Tolkowski.

Brizura

Označuje typ zapínání náušnic, kde se háček náušnice navléká do ouška v její přední části. Nejčastěji se používá u dětských náušnic.

Červené zlato

Slitina ryzího zlata a mědi. Čím vyšší podíl mědi ve slitině je, tím je zabarvení červenější.

Diamant

Nejtvrdší známý přírodní nerost a jeden z nejoblíbenějších minerálů ve šperkařství. Nejznámější je jako tzv. briliant. Hmotnost diamantu se uvádí v karátech (Carat, zkratka ct), kde 1 karát je 0,2 g.

Fasování kamene

Dřík

Ve šperkařství se tak nazývá kovová tyčinka náušnic, která se protahuje ušním boltcem. Aby nevypadla, uzavírá se puzetou (na nasunutí) nebo balonkem (na zašroubování).

Fasování

O něm zlatník hovoří, když je řeč o zasazování drahého kamene nebo jiného materiálu do šperku. Fasování rovná se zasazení. Rozlišujeme fasování do krapen, do obruby a do zrnek.

Filigrán

V řeči šperkařství se filigránem nazývá jemný a tenký zlatý nebo stříbrný drátek, z něhož tvoří šperkař zdobné ornamenty nebo i celé šperky.

Kubická zirkonie

Kobylka

Termín, se kterým se setkáte při nákupu náušnic. Je to jejich část, ke které je přichycen zavírací patent. Kobylka je nejnamáhanější částí náušnice, pokud je příliš opotřebovaná, hrozí, že se náušnice sama otevře.

Kubická zirkonie

Průmyslově vyráběná směs oxidu zirkonia a oxidu yttria. Vyrábí se za extrémních podmínek, při tavení jsou potřeba teploty až kolem 2800°C. Kubické zirkonie jsou nejvěrnějšími alternativami přírodních diamantů, rozdíly jsou pouhým okem nepozorovatelné. Synonymem pro kubickou zirkonii je syntetický zirkon.

Obroučka

Nazývá se tak ta část prstenu, kterou si navlékáme na prst. S brýlemi nemá zlatnická obroučka nic společného.

Punc a označení ryzosti

Punc

Značka, která potvrzuje, že šperk obsahuje drahý kov v té ryzosti, kterou deklaruje obchodník. V České republice je jeho umístění na šperku stanoveno Puncovním zákonem a kontrolu jeho užívání provádí Puncovní úřad.

Puzeta

Zlatník tak říká plíšku, který je součástí puzetového zapínání náušnic. Uzavírá dřík, tyčinku, kterou se náušnice protahuje ušním boltcem.

Rhodiování

Ve šperkařství proces, při kterém se (nejčastěji) stříbrný šperk ošetří tenkou vrstvou rhodia. Šperk získá lepší vzhled a odolnost proti přirozené oxidaci (černání).

Ryzost

Číslo, které vyjadřuje hmotnostní poměr drahého kovu v materiálu či slitině. Tradičně se udává se v karátech (Ct), dnes častěji v tisícínách. Nejčastěji používané ryzosti zlata:

  • 14 karátů, tj. 585/1000
  • 18 karátů, tj. 750/1000
  • 24 karátů, tj 999/1000. Ryzí zlato

Syntetický zirkon

Přejděte ve slovníčku na pojem kubická zirkonie.

Tepání

Velmi stará zlatnická metoda, při které se šperk nebo jeho části opracovávají kladívkem. Používali je již starověcí zlatníci, dokladem je například maska Tutanchamónovy tváře vytepaná z jediného kusu zlatého plechu.

Závěs

Zlatnický termín pro přívěsek. Ozdoba, kterou nosíme na řetízku.

Závitový dřík

Kovová tyčinka náušnic, která se protahuje ušním boltcem. Aby nevypadla, uzavírá se puzetou. V případě závitového dříku je opatřena závitem, puzeta plní funkci “matičky” šroubu.

Zirkon

Přírodní nerost, využívaný pro vysoký lom světla také ve šperkařství. Častěji se s termínem zirkon setkáte, pokud zlatník hovoří o zirkonech syntetických neboli kubické zirkonii, tj. nejpoužívanějších uměle vyráběných alternativách diamantu.

Žluté zlato

Slitina zlata, stříbra a mědi.. Proč se nepoužívá ve šperkařství ryzí (čisté zlato)? Je příliš měkké a pro výrobu šperků se nehodí. I žluté zlato je tedy slitinou.

Je vám teď všechno jasné? Není? Napište nám do komentářů či na e-mail, jaké další pojmy zlatnického slangu máme do slovníčku zařadit. Rádi vysvětlíme a poradíme!

 

Učili jste se s námi řeči zlatníků? Soutěžili jste? Pak se možná najdete mezi třemi výherci, kteří od nás dostali dárkový kupon na 200 Kč. Jsou to Iveta Kolínová, Eliška Štíchová a Iveta Tomanová. Výherkyním gratulujeme, nevýhercům vzkazujeme – v září jsme nesoutěžili naposledy!


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/www/18162/veneo_cz/magazin/wp-includes/comment-template.php on line 1449

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/www/18162/veneo_cz/magazin/wp-includes/comment.php on line 895

Komentáře nejsou povoleny.