Manžetové knoflíčky? Vyhrazeno pro muže

Manžetové knoflíčky

Šperk pro muže? Robustní prsten, řetízek, přívěsek, nezřídka náušnice. Jedna náušnice. A také spona do kravaty a manžetové knoflíčky. Právě manžetovým knoflíčkům jsme se rozhodli věnovat dnešní minipříběh ze života…

„Připravena? Sluší ti to…“
Díval se na svoji ženu a ona věděla, že to myslí vážně. Na krku se jí houpal přívěsek s modrozelenými opály, stejný drahokam zářil na náušnicích a velkém prstenu. Mira. Tahle souprava šperků k tobě patří, Miro. Jmenuje se jako ty. A je stejně krásná, říkal, když jí ve výročí seznámení předával krabičku s tajemným úsměvem.
„A ty…? Nezapoměls?“
Kývla hlavou k nočnímu stolku.
Usmál se a zavrtěl hlavou. Pak zvedl ruku na důkaz, že opravdu nezapomněl. Manžetové knoflíčky byly na svých místech. Nenosí je pouze proto, že jsou od ní. Prostě jim přišel na chuť, i když předtím žádné šperky nenosil.
„Půjdeme?“
Nepočkal na odpověď, chytil ji za ruku a otevřel dveře. Venku už čekal taxík, který je odveze na ples. Dnešní večer bude dlouhý.

U nás: luxusní manžetové knoflíky s rytinou na přání a v ceněNaše literární minietuda končí, téma nikoli. Šperk pro muže? Výběr je těžký. Náušnice a řetízky nosí zřídka, donutit je nosit prsten pak bývá nadlidský výkon. Jeden šperk mají ale muži rádi, zvlášť pak ti, jejichž pracovním stejnokrojem je oblek a ti, kdo se rádi baví při událostech, kam se sluší přijít ve společenském.

Řeč je o manžetových knoflíčcích. Jako šperk jsou výsadou mužů, i když avantgardní žena jimi nepohrdne taktéž. Jejich historie? Nosí se skoro „odjakživa“, první zmínky o manžetových knoflíčcích tu jsou z doby pět tisíc let před narozením Krista. Módním doplňkem jsou zhruba posledních 800 let, obrovskou popularitu si získaly v polovině 19. století, když Alexander Dumas vyvolal románem Hrabě Monte Christo ve Francii módní vlnu košil s dvojitou manžetou.

V posledních letech manžetové knoflíčky přicházejí opět do módy. Jako šperk i módní doplněk. Najdete je i u násručně vyrobené, ze zlata či stříbra, s rytinou či drahokamy dle vašeho přání a fantazie.

Komentáře nejsou povoleny.