Historie šperku? Od šikovných rukou přes výrobní linky zpátky k šikovným rukám

Historie šperků – zlaté náušnice z 18. stol.Zdobit a okouzlovat, vzbuzovat zájem, probouzet lásku. V mužích i ženách. A také chránit. Před zlými duchy, před strachem z neznámého. V Egyptě doprovázely amulety zemřelé do zásvětí, v raném středověku šperk, ukrytý ve škapulíři, chránil před uhranutím. Až renesance znamenala návrat ke zdobnosti antického Říma.

Ty nejstarší šperky, které byly nalezeny, pocházejí z doby přibližně 100 tisíc let před naším letopočtem. Ozdoby z vrtaných mušlí, kostěné náhrdelníky či kamenné přívěsky zdobily ženy pravěkých lovců. Později přišlo železo, měď a cín a ještě později zlato, stříbro a jantar.

Zlatá náušnice (Mykény, 18. stol. př. n. l.) (zdroj: wikipedia.org)Od Alexandra Makedonského do měšťanských pokladnic

Šperk v antice? Byl to Alexandr Makedonský, vojevůdce, jenž si dokázal podmanit národy celého tehdy známého světa, během jehož vlády dosáhlo antické šperkařství vrcholu. Stříbro šperkařů z nilské delty nahradilo zlato, odlévání nahradilo tepání.

Křesťanství a raný středověk šperku nepřály. Zdobnost byla zapovězena, pro šperkařství nastala doba temna. Až gotika vzala šperk na milost, aby jej renesance povýšila na umění. Šperky se zdobila šlechta i měšťané, jejichž šperkovnice se stávaly pokladem, střeženým přes několik generací.

Masivní prsteny s velkými drahokamy, náhrdelníky, složené z desítek drobných kousků a opracované kamínky z doby bronzové. Mohou mít něco společného? Mohou. Mají. Šikovné ruce mistrů šperkařů, zlatníků a brusičů drahých kamenů.


Náušnice z naší výroby
Jednadvacáté století? Návrat do středověku

Vše, co ve šperkařství vzniklo do 19. století, bylo vyhotoveno ručním opracováním. Žádné stroje. Žádné výrobní linky, které chrlí neosobní šperky, kterých se nedotkla lidská ruka a jejichž často jediné kouzlo spočívá v nízké ceně.

Že je doba vyvrácena z kloubů si stěžoval už Hamlet. A to kralevic dánský neznal mobily a Internet a nemusel nikdy vyplňovat daňové přiznání. Jak by se cítil dnes? Kupujeme nábytek, který vydrží týden, jíme potraviny plné jedů. A zdobíme se bižuterií, která nemá se šperky nic společného. Přijde vám to normální?

Když jsme se na začátku devadesátých let rozhodovali, kterou cestou se vydáme, rozhodli jsme se k návratu do středověku a výrobě šperků tradičními ručními postupy tak, aby každý šperk, který opustí naši dílnu, byl originálem.

Vaše přízeň nám každý den dokazuje, že jsme se rozhodli správně. Děkujeme.

Informace a data čerpány také z ces.mkcr.cz a wikipedia.org


Komentáře nejsou povoleny.