Při odlévání zlato přesahuje teplotu i tisíc stupňů celsia, aneb zákulisí výroby šperků Veneo

Šperkař Lubomír Krčmář při výroběNosíte šperky? Darovali jste je někdy někomu? Pak jste možná přemýšleli nad tím, jak se vyrábějí a jakých materiálů a postupů mistři zlatníci používají.

Vyrobit takový šperk není nic jednoduchého a mnoho zlatníků si bedlivě střeží své postupy. V době hromadné uniformní výroby 21. století si však svůj unikátní proces výroby držíme stále i my. Desítky let vylepšovaný postup výroby nám dává dokonalou kontrolu nad kvalitou výsledných šperků, které tak prochází pod lupou našima rukama po celý proces jejich výroby. A tajemství naší výroby nyní můžete poodkrýt i Vy.

Provádí Vás šperkař Lubomr Krčmář, fotografie zajistil Jakub Krčmář.

1. Díky formě vzniká voskový odlitek

Dotografie rozřezané hotové formy s otiskem předlohy, která leží vedle neporušena, a vzniklý voskový model z formy.

Pomocí zaformování předlohy (vlevo) do spec. vulkanizační hmoty vzniká negativní kopie. Do takto připravené formy je vstříknut spec. vosk, jehož tlak, teplota a typ je volen na míru dle vyráběného šperku. Po vychladnutí a otevření je výsledkem voskový model šperku (vpravo).

2. Voskové modely se zalijí sádrou

Detail zalití stromku s přichycenými voskovými modely v ocelové kyvetě speciální sádrou.

Zalití stromku s přichycenými voskovými modely v ocelové kyvetě speciální sádrou. Voskový model se spolu s jinými poskládá do “stromku”. Hotový stromeček se poté ve válci ze žáruvzdorné oceli (tzv. kyveta) zalije speciální sádrovou hmotou.

3. Vytvrzení sádry a odpaření vosku

Rozžhavené kyvety v peci jsou vystaveny velkým teplotám.

Rozžhavené kyvety v peci jsou vystaveny velkým teplotám. Po vytvrdnutí sádry a odpaření vosku zůstanou pouze dutiny v sádře. Kyvety jsou poté několik hodin žíhány za postupně se zvyšující teploty (až 700 °C) dle přesně dané křivky.

4. Odpařený vosk střídá zlato či stříbro

Odlevání zlata či stříbra do kyvety.

Odlévání zlata či stříbra do kyvety. Do žíháním vyhřáté kyvety se za pomoci podtlaku vpraví roztavené zlato či stříbro o teplotě přes 1000 stupňů Celsia. Kyveta se poté nechá vychladnout aby se mohla odstranit sádra.

5. Odlitky čeká zpracování a kontrola

Detail odlitého stromečku ze stříbra či zlata při oddělování jednotlivých odlitků.

Odlitý stromek ze stříbra či zlata při oddělování jednotlivých odlitků. Stromek se vyčistí od sádry a jednotlivé odlitky se oddělí od hlavního vtokového kanálu. Šperk samotný se po oddělení ručně opracuje a pečlivě zkontroluje. Pokud neprojde, roztaví se pro příští odlévání.

6. Po zasazení kamenů a povrchové úpravě následuje další kontrola

Celý proces od tvorby voskového modelu, přes odštípnutý a opracovaný polotovar, až po hotový kus s kameny a povrchovou úpravou.

Od voskového modelu po hotový kus. Zleva vidíte celý proces od tvorby voskového modelu, přes odštípnutý a opracovaný polotovar, až po hotový kus s kameny a povrchovou úpravou, která zabezpečí perfektní vzhled a maximální životnost šperku galvanickým pokrytím povrchu šperku vrstvou ryzího stříbra. O práci s kameny a o povrchových úpravách si povíme někdy příště.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/www/18162/veneo_cz/magazin/wp-includes/comment-template.php on line 1449

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/www/18162/veneo_cz/magazin/wp-includes/comment.php on line 895

Komentáře nejsou povoleny.